نرم افزار نگهداری و تعمیرات پارسه ؛ برترین نرم افزار CMMS در کشور ایران
.
اطلاعات کاربری
درباره ما
دوستان
خبرنامه
آخرین مطالب
لینکستان
دیگر موارد
آمار وب سایت

نرم افزار نگهداری و تعمیرات پارسه ؛ برترین نرم افزار CMMS در کشور ایران

گروه نت پارسه در سال ۱۳۸۳ تاسیس و با ارائه نرم افزار در حوزه مدیریت دارایی های فیزیکی، نگهداری و تعمیرات کار خود را شروع نموده است. نرم افزار نگهداری و تعمیرات پارسه در صنایع بزرگ و مهم کشور از جمله حوزه ی نفت، گاز، پتروشیمی، دفاعی، هسته ای، ذوب و فلزات، نیروگاهی و … دارای سابقه بسیار خوب و قابل اعتمادی است که در بخش پروژه های پارسه گزیده ای از شرکت های کاربر نرم افزار آورده شده است.

تنوع استفاده از نرم افزار نگهداری و تعمیرات در صنایع مختلف کشور و پاسخگویی نرم افزار به نیازمندی های متعدد مطرح شده در طیف های مختلف، باعث پختگی نرم افزار شده و نرم افزار پارسه در حال حاضر یکی از برترین نرم افزار های CMMS کشور می باشد.

نرم افزار نگهداری و تعمیرات پارسه در حال حاضر در پلت فرم .Net و زبان برنامه نویسی Asp Net C# تولید شده و تحت پایگاه داده MS SQL Server 2016 در حال بهره برداری است.

لازم به ذکر است که نرم افزار جاری نت پارسه در حال حاضر گواهینامه امنیتی از آزمایشگاه امنیت دانشگاه صنعتی مالک اشتر را دارد و از لحاظ الزامات امنیتی در برترین حالت موجود است.

 

معرفی نرم‌افزار نگهداری و تعمیرات پارسه

برخورداری از سیستمی یکپارچه برای مدیریت دارایی‌ها در سازمان‌های وابسته به دارای‌های فیزیکی (تجهیزات، تأسیسات، ساختمان‎ها، ماشین‎آلات)، برای ارائه‌ی خدمات یا محصولات بسیار حیاتی است. تعداد زیاد دارایی‌ها و تنوع ویژگی‌های آن‌ها به‌ ویژه در بستری از انتظارات متعارض ذی‌نفعان، اهمیت برخورداری از رویکردی نظام‌مند برای مدیریت مجموعه‌ی دارایی‌ها را دوچندان می‌کند.

نرم‎افزار نت پارسه سیستمی نرم‌افزاری است که موجودیت تمامی دارایی‌های سازمان را ذخیره، از فرایندهای مدیریت دارایی‌ها پشتیبانی و اطلاعات مرتبط را جهت مدیریت دارایی‌های سازمان در طول چرخه‎‎ی عمر دارایی ها، جمع‌آوری، ذخیره، پردازش و ارزیابی کرده و پیاده‌سازی اثربخش سیستم مدیریت دارایی‌ها را در سازمان تسهیل می‌کند.

AM AMS EAMS

در این زمینه رویکرد طراحی نرم افزار مطابق با استاندارد جهانی ISO 55000 در رابطه با مدیریت دارایی‌ها خواهد بود، همچنین هر ماژول نرم‌افزار بر اساس بروزترین استانداردها در آن زمینه و بهترین تجربه‌های جهانی (Best Practice) طراحی‌ می گردد.

پایه و اساس طراحی نرم افزار نگهداری و تعمیرات پارسه

سه استاندارد قوی جهانی در حوزه مدیریت دارایی‌ها است:

 • استاندارد ISO 14224 جهت ایجاد ساختار استاندارد جمع‌آوری و تبادل اطلاعات دارایی‌‎ها،
 • استاندارد ISO 81346 جهت مدل‎سازی اطلاعات دارایی‎‌ها
 • استاندارد ISO 15926 جهت یکپارچه‎سازی اطلاعات چرخه‌ی عمر دارایی‌ها

قابلیت های عمومی نرم افزار نگهداری و تعمیرات پارسه

 

چندسازمانی (Multi-Org):

امکان تعریف مدل چندسازمانی و یکپارچه برای شرکت‌های بزرگ و چندسازمانی (هلدینگ) در بستر شبکه به طوری که هریک از واحدهای زیرمجموعه تنها به اطلاعات سازمان خود دسترسی داشته و اطلاعات دیگر واحدهای زیرمجموعه را نخواهند دید درحالی‌ که مدیران در سازمان مادر، قادر به رؤیت و پیگیری تمامی اطلاعات و اتفاقات سازمان‌های زیرمجموعه هستند.

چند‎زبانه (Multilingual):

قابلیت بومی‌سازی زبان و ادبیات نرم‌افزار، امکان ویرایش برچسب‌ها و عناوین و تعریف زبان‌های جدید متناسب با نیاز هر سازمان

مقیاس پذیر (Scalability):

قابلیت پیاده‌‎سازی در شرکت های کوچک، متوسط و بزرگ و بدون محدودیت در تعریف تعداد تجهیزات، قطعات، پرسنل و کاربران

مبتنی بر وب (Web-Based):

مبتنی بر وب بودن نرم‌افزار پارسه باعث شده که این نرم‌افزار در هر دستگاه موبایلی ازجمله گوشی‌های هوشمند و تبلت‎ها و در بستر شبکه ها و اینترنت قابل ‌اجرا باشد. با این امکان سازمان‌ها می‌توانند یک سیستم کاملاً مکانیزه و بدون کاغذ را پیاده‌‎سازی کنند.

ماژولار (Modularity):

نرم‌افزار به کاربر حق انتخاب می‌دهد که ماژول‌های نرم‎افزار را مطابق با نوع سازمان و کاربردتان سفارش دهید و در هزینه خرید نرم‌افزار صرفه‌جویی کنید. همچنین ماژولار بودن پارسه به شما در پیاده‌سازی گام‌به‌گام و ماژول‌به‌ماژول آن کمک می‌کند.

امنیت و دسترسی (Security & Authorities):

تعیین سطح دسترسی به بخش‌های مختلف نرم‌افزار از بخش و فرم تا سطح دکمه‎ها و فیلدهای یک فرم. تنظیم اجازه مشاهده و ویرایش فرم‎ها و فیلدها به ازای گروه‎های کاربری. تنظیم اجازه‎ی مشاهده‎ی لیست‎ها، گزارش‎ها و اسناد.

گواهینامه امنیتی (Security Certification):

دارای گواهینامه امنیتی از آزمایشگاه مرجع امنیت

خروجی اطلاعات با انواع فرمت‌ها (Multi-Formats Export):

خروجی‌ لیست‌‎ها و گزارش ها به فرمت‌‎های استاندارد: PDF، XPS، PPT، XLSX، DOCX، RTF، TIF، JPG، PNG، MHT و HTML

تولید و خوانش بارکد و کیوآر کد (Barcode & QR Code):

امکان تولید بارکد و کیوآر کد در فرم‌های مختلف جهت تسهیل دسترسی به اطلاعات نرم‌‎افزار و استفاده از آن در بخش های مختلف مانند انبار مواد و قطعات یدکی، ایجاد برچسب اموال برای دارایی‌ها و… .

گزارش ‎ساز و داشبوردساز (Report Generator):

امکان تولید گزارش‌ها و داشبوردهای متنوع ازجمله گزارش‌های لیستی، نمودار و چاپی، تحلیلی، تقویمی با استفاده از ابزار گزارش ‎ساز و داشبورد‎ساز و آموزش استفاده از آن‎ها به کاربران.

لیست ‎های سفارشی (Custom Grids):

امکان تغییر و بومی‌‎سازی لیست‌های موجود در نرم‌افزار توسط کاربران و امکان تولید لیست‌های سفارشی و امکان سفارشی سازی لیست‎‌ها توسط کاربران مختلف

ارتباط با دیگر سیستم‌های سازمانی (Connect to Other Systems):

امکان ارتباط با انواع سیستم‌ها و نرم‎ افزارها از‌جمله، انبار، اموال، پرسنلی، کارت ساعت زنی، مالی، حسابداری، نظام پیشنهاد‌ها و… از طریق ارتباطات متداول مانند Web Server و Database Relationship و امکان ارتباط با سیستم ‎هایی چون DCS، RFID، کارت ساعت و…

راهنما (Help):

راهنمای جامع، برخط، تصویری و گام‌به‌گام

ابزار ورود اطلاعات حجیم به نرم افزار در قالب فایل‌های Excel

 • قابلیت تعریف Entity های موجود در سامانه و داده های قابل تزریق
 • قابلیت تعریف فرمت های از پیش تعریف شده جهت جمع آوری داده، تزریق داده به نرم افزار و دریافت اطلاعات از سیستم
 • قابلیت دریافت اطلاعات در قالب قابل اکسل به صورت Relational
 • قابلیت تعریف و Validate داده ها بر روی فایل های اکسل و کنترل داده قبل از ورود به سیستم
ابزار پیامک و SMS
 • امکان ارسال پیامک به کلیه کاربران بر اساس فعالیت های موجود در کارتابل
 • امکان تعریف توابع و شروط جهت ارسال پیامک
 • استفاده از وب سرویس و پنل جهت ارسال پیامک
 • امکان استفاده از USSD جهت دریافت اطلاعات از نرم افزار
ابزار مدیریت گردش کار Workflow Engine
 • اﻣﮑﺎن ﺗﻌﺮﯾﻒ ﮔﺮدﺷﮑﺎر ازﻃﺮﯾﻖ اﺑﺰارﻧﻤﻮدار ﮔﺮدﺷﮑﺎر WorkFlow Designer ﺗﻮﺳﻂ ﻣﺪﯾﺮﺳﯿﺴﺘﻢ
 • اﻣﮑﺎن ارﺳﺎل روﻧﻮﺷﺖ دﺳﺘﻮرﮐﺎرﻫﺎ ﺑﻪ واﺣﺪﻫﺎی ﺳﺎزﻣﺎﻧﯽ ﻣﺮﺗﺒﻂ و درﮔﯿﺮ ﺗﻌﻤﯿﺮات
 • اﻣﮑﺎن ارﺳﺎل و ارﺟﺎع دﺳﺘﻮرﮐﺎرﻫﺎی ﺗﻌﻤﯿﺮاﺗﯽ
 • اﻣﮑﺎن ارﺳﺎل ﯾﺎدداﺷﺖ ﺣﯿﻦ ﻓﺮاﯾﻨﺪ دﺳﺘﻮرﮐﺎر در ﮔﺮدﺷﮑﺎر
 • اﻣﮑﺎن وﯾﺮاﯾﺶ ﮔﺮدﺷﮑﺎر ﺗﻮﺳﻂ ﮐﺎرﺑﺮﮐﻠﯿﺪی ﺑﺎﺗﻮﺟﻪ به ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺟﺎری ﺳﺎزﻣﺎن
 • جرﯾﺎن ﮐﺎر: اﻣﮑﺎن ﺗﻌﺮﯾﻒ ﮔﺮدﺷﮑﺎر ﻣﺘﻨﺎﺳﺐ ﺑﺎ ﮐﺎر ﺗﻌﻤﯿﺮاﺗﯽ ﻣﺎﻧﻨﺪ EM,CM,PM
 • اﻣﮑﺎن ﭘﯿﮕﯿﺮی وردﯾﺎﺑﯽ دﺳﺘﻮرﮐﺎرﻫﺎ و درﺧﻮاﺳﺖ ﮐﺎرﻫﺎی ارﺳﺎل ﺷﺪه ﺑﻪ واﺣﺪﻫﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ
 • امکان Paper Less ﺷﺪن اﻣﻮر ﺗﻌﻤﯿﺮاﺗﯽ و اﻣﮑﺎن ﭼﺎپ وﺿﻌﯿﺖ ﻫﺎی ﮔﺮدﺷﮑﺎر
 • اﻣﮑﺎن ﻧﮕﻬﺪاری و ﻣﺸﺎﻫﺪه ﺳﻮاﺑﻖ ﮐﺎرﺗﺎﺑﻞ
 • اﻣﮑﺎن ﻣﺸﺎﻫﺪه ﮐﺎرﺗﺎﺑﻞ زﯾﺮﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﺗﻮﺳﻂ ﻣﺪﯾﺮ
 • ﺛﺒﺖ ﺗﺎرﯾﺦ و ﺳﺎﻋﺖ ورود درﺧﻮاست‌ها ﺑﻪ ﮐﺎرﺗﺎﺑﻞ و ﻣﺸﺎﻫﺪه ﺗﺎﺧﯿﺮات و ﺳﺎﻋﺖ و ﺗﺎرﯾﺦ ﺟﻮاﺑﮕﻮﯾﯽ ﻫﺮﺷﺨﺺ
 • اﻣﮑﺎن ردﯾﺎﺑﯽ ﻣﺮاﺣﻞ ﻫﺮ ﻓﺮاﯾﻨﺪ از ﻃﺮﯾﻖ ﻧﻤﻮدار ﮔﺮدﺷﮑﺎر

 

 

 

 

مزایای نرم افزار نگهداری و تعمیرات پارسه

 

محیط نرم افزار پیشنهادی کاملاً کاربرپسند بوده و کار کردن با آن بسیار ساده است تا کاربران در استفاده از آن احساس راحتی داشته باشند؛ این نرم‌افزار در انواع سیستم‌های تک کاربره و تحت شبکه قابل استفاده است.

امکان سفارشی‌‎سازی و بومی‌سازی محیط نرم افزار، قابلیت ارتباط با انواع دیگر سیستم‌های سازمانی (انبار، پرسنلی، مالی و حسابداری و…) و انواع تجهیزات سخت‌افزاری (DCS ها، سیستم‌های مکانیزه و کنترل صنعتی، RFID و…) همچنین به‌روزرسانی‌های متعدد و پشتیبانی قوی و نامحدود از آن، آسودگی خاطر را برای کاربران سیستم به ارمغان خواهد آورد و پشتوانه‎‌ای علمی و دانشگاهی آن، نرم افزار را به نرم‌افزاری با کلاس جهانی تبدیل خواهد کرد.

در ادامه به معرفی قابلیت‌های نرم‌‎افزار مدیریت دارایی‎های مد نظر می‌پردازیم:

قابلیت های نرم افزار نگهداری و تعمیرات پارسه

مدل اطلاعات دارایی‌ها (Asset Information Model)(AIM)

منظور از مدل اطلاعات دارایی‌، ایجاد موجودیت دیجیتال یک دارایی (تجهیز، ساختمان، سازه و…) در نرم‌افزار همراه با انواع اطلاعات وابسته به آن است. مدل طراحی‌شده در نرم افزار تمامی ارتباطات اساسی دارایی‌ها را همانند آنچه در واقعیت وجود دارد به نمایش می‎گذارد و از آن می‌توان در تمامی مراحل چرخه‌ی عمر یک دارایی به‌عنوان یک منبع یکتای اطلاعات در مورد دارایی‌ها استفاده کرد.

ماژول شناسنامه دارایی‌ها (Asset Register):

شامل اطلاعات مالی و فنی دارایی‌ها، پشتیبانی از کدگذاری‎های مختلف، طبقه‌بندی فنی، تعریف درخت وظیفه، تعریف درخت محل‌ استقرار، تعریف و طبقه‌بندی دارایی‌ها از نظر درجه بحرانی، الصاق اسناد، تصاویر و مدارک دارایی‎ها به‌صورت نامحدود، ثبت مشخصات فنی دارایی‌ها، ایجاد درخت اجزای دارایی (BOM) با امکان ارتباط با قطعات انبار و درخواست کار و درخواست قطعه بر روی هر یک از قطعات.

ماژول لاگ‎شیت تجهیزات، ناوگان و سیستم‌ها (Log Sheet):

ثبت اطلاعات وضعیت توقفات و منشأ توقفات، ثبت میزان کارکرد (ساعت، کیلومتر، تعداد پرواز و…)، ثبت میزان تولید و ضایعات و ثبت مصرف مواد (بنزین، گازوئیل و…) و قطعات مصرفی (فیلتر، کارتریج و…) از چند طریق لاگ‎شیت الکترونیکی، اتصال به سیستم DCS یا کنتورها،PLC، RFID، فایل اکسل و فرم‌های نرم‌افزار و استخراج شاخص‌های همچون MTBF، MTTF، Availability، LCR و…

ماژول برنامه‌ی کاری تجهیزات و ناوگان (Equipment & Fleet Operation Plan):

تعریف برنامه‎ کاری برای هر تجهیز یا ناوگان به‌ صورت تکی و گروهی جهت ‎برنامه‌ریزی فعالیت‎های هر دارایی و استخراج شاخص‌های پیشرفته‌ای همچون، OEE، AU و… .

ماژول کنترل گارانتی‌ها و گواهینامه‌های دارایی‌ها (Warranty & Certification Control):

تعریف گارانتی‌های دارایی‌ها بر اساس تقویم و کارکرد و هشدار در صورت منقضی شدن گارانتی.

تعریف گواهینامه برای دارایی‎ها خاص مثل جرثقیل‌ها، آسانسورها و… جهت کنترل ایمن بودن استفاده از آن‎ها و هشدار در صورت منقضی شدن گواهینامه.

ماژول مدیریت دیداری دارایی‌ها (Visual Asset Management) (VAM):

ایجاد نمای گرافیکی از کل فرایند سازمان و یا یک یا چند فرایند، دارایی، سیستم و… بنا بر نیاز سازمان در نرم‌افزار جهت استفاده های مختلفی چون ثبت درخواست، نمایش وضعیت سلامت، در سرویس بودن یا نبودن، تغییر شاخص‌های KPI و… به‌صورت آنلاین.

سیستم مدیریت فرایندها (Process Management System) (PrMS)

سیستم مدیریت فرایندها مجموعه امکاناتی است برای به گردش انداختن جریان یک کار، اعمال ضابطه‌های مختلف بر آن کار (ایمنی، بازرسی، اخذ مجوز و…)، تعریف نقش‌های جریان کار و ابزارهای لازم برای تخصیص و اولویت بندی کار و پایش فرایند.

ماژول گردش کارها (Workflow) (WfM):

تعریف و طراحی گردش کارهای گرافیکی با توجه به ساختار فرایندهای موجود به راحتی و با چند کلیک، تخصیص کارها به‌صورت خودکار و از پیش تعریف‌شده به افراد، امکان ایجاد کارتابل‌های اختصاصی به‌صورت نامحدود برای افراد، قابلیت تفویض کارتابل به شخص دیگر در بازه‌های زمانی از پیش تعریف‌شده، ارسال کار برای پیگیری به شخصی دیگر، ارجاع کار به کارکنان زیرمجموعه، ارسال رونوشت به‌صورت دستی و خودکار، ردیابی گردش هر درخواست به‌صورت آنلاین، ثبت سوابق هر گردش کار با جزئیات کامل، امکان اعمال شروط مختلف برای ورود و خروج یک فرم در مراحل مختلف گردش کار و… .

ماژول تخصیص مسئولیت‌ها (RACI):

استفاده از سمت‌‎ها (Position) و امکان تعریف نقش‎ها (Role) برای تکمیل مسئولیت‌‎های یک فرایند به صورت منعطف (به طوری که با جابجایی افراد در سمت‌ها، فرایند پایدار باقی بماند) و مشخص نمودن ضابطه برای آن‎‌ها (اطلاعات قابل مشاهده، اطلاعات قابل تغییر و اطلاعات اجباری) در هر مرحله از فرایند. تعریف مسئول اصلی و جایگزین، تعریف مسئول به ازای هر شیفت کاری و ساعات مشخص، تعریف مسئول در ساعات اداری و غیراداری و روزهای عادی و تعطیل و.. .

ماژول اولویت‌بندی (Prioritization):

اولویت‌بندی کارها به‌راحتی و با استفاده از امکان اولویت‌بندی خودکار جهت استفاده‎ی اثربخش‌‎تر در تخصیص و زمان‎بندی فعالیت‌‎ها و کاهش ریسک سازمان.

ماژول زمان‌بندی (Scheduling):

تقویم گرافیکی جهت تصمیم‌گیری به‌صورت پیشرفته مبنی بر این‌که یک فعالیت مشخص در چه زمانی باید انجام شود؛ با امکان جابجایی به‌صورت کشیدن و رها کردن (Drag & Drop)، نمایش نفر-ساعت هر کار، هر روز و میزان نفر-ساعت موجود و هر کار جهت تخصیص بهتر نفرات، نمایش فعالیت‎ها به‌صورت سالیانه، ماهانه، هفتگی و روزانه و به‌صورت اولویت‎بندی شده، قابلیت اتصال به تقویم سازمان و سیستم کارت ساعت سازمان.

ماژول زمان‌های کار (Task Times):

ثبت زمان‌های مختلف انجام یک کار ازجمله زمان خالص انجام کار، زمان عیب‌یابی، زمان تاخیرات لجستیکی (کمبود متریال، نبود ابزارآلات، بدی آب‌وهوا و…) و تاخیرات اداری و… در نرم‌افزار بصورت نامحدود و پایش میزان چابکی گروه‌های مختلف در گردش کار با استفاده از شاخص های همچون MWT، Wrench Time و… و شناسایی گلوگاه‎‌های فرایندها.

سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات (Computerized Manintenance Management System) (CMMS)

سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات، سیستمی مکانیزه است که کارایی و اثربخشی فرایندها، منابع و فعالیت‌ها را جهت پیشگیری از رخداد خرابی‌ها، اصلاح خرابی‌ها و کاهش ریسک خرابی‌ها تأمین کرده، اطلاعات دارایی‌ها را در اختیار مجریان کار قرار داده و به‌صورت مستمر داده‌ها و اطلاعات نگهداری و تعمیرات و خرابی‌های دارایی‌ها را جمع‌آوری می‌کند.

ماژول نگهداشت اصلاحی (Corrective Maintenance) (CM):

گزارش خرابی‎‌های اضطراری (Emergency)، تعویقی (Deferred)، ازکارافتادگی (Breakdown)، نقص (Defect) و …در فرمت کاملاً استاندارد و توسط کدهای ایراد و مشکل در درخواست کارها و دستور کارهای تعمیراتی در یک سیستم کاملاً مکانیزه، با امکان کنترل درخواست‎های تکراری و ثبت بازخوردهای مختلف مانند نفر-ساعت استفاده‌شده، مواد و قطعات مصرفی، ابزارآلات مورد استفاده، هزینه‎های صرف شده و… و امکان انجام فعالیت‎‌ها بر روی یک یا چند دارایی و با مشارکت یک یا چند گروه مجری با تخصص‎‌های متفاوت در قالب دستور کارهای اصلی و فرعی، امکان اعمال مدیریت دانش در مورد اطلاعات خرابی‎‌ها.

ماژول نگهداشت پیشگیرانه (Preventive Maintenance) (PM):

تعریف برنامه‌های دوره‌ای دارایی‌ها در قالب کارت‌های فعالیت (Job Card) به‌صورت تکی و گروهی و زمان‌بندی آن‎ها در قالب برنامه‌های فعالیت (Job Plan)، تخصیص زمان تخمینی، مواد و قطعات لازم، ابزارآلات و ماشین‌آلات لازم، مشخصات فنی، نقشه‌ها و دیگر اسناد مرجع. تعیین برنامه‌های از پیش تعیین‌شده تقویمی و کارکردی برای بازرسی‌های دوره‌ای، روانکاری، تعویض‌های دوره‌ای قطعات، تست و شارژ دوره‎ای و هر کاری که در قالب کارهای پیشگیرانه انجام می‌شود، اعلام سررسید کارها به‌صورت آلارم و SMS، ارسال خودکار فعالیت‎ها برای انجام، تعریف برنامه‌های ثابت و شناور، امکان پیاده‎سازیPM  دسته‎ای (Route PM)، PM فصلی (Seasonal PM) و نگهداشت اپراتوری (Autonomous Maintenance).

ماژول نگهداشت مبتنی بر وضعیت/پیشگویانه (Condition-Based Maintenance) (CBM):

تعریف پارامترهای پایش وضعیت و تست و بازرسی، تحلیل نتایج و مشاهده‌ی روند تغییرات آن‌ها در گزارش‎های اختصاصی، تعریف برنامه‌های نت پیشگویانه، تعریف مقادیر مبنا، ثبت داده‌ها، تولید گزارش پیشگویانه، ثبت شاخص سلامت دارایی‎ها، تولید درخواست اقدامات اصلاحی یا پیشگیرانه‌ی فرعی، تعریف دوره‎های ویژه برای دنبال کردن خرابی‎‌های بالقوه، تجمیع نتایج پایش وضعیت‎های مختلف توسط گروه‎های مختلف جهت تصمیم‎گیری بهتر، امکان پیاده‎‌سازی‎ نگهداشت دقیق (Precision Maintenance).

ماژول نگهداشت فرصتی (Opportunity Maintenance):

قابلیت همپوشانی برنامه‌‎های پیشگیرانه باهم و با فعالیت‎‌های اصلاحی جهت جلوگیری از انجام فعالیت‎‌های تکراری و هدر رفت زمان و منابع. قابلیت هم‌زمانی برنامه‎‌های پیشگیرانه جهت کاهش توقفات برنامه‌ریزی‌شده. امکان تعویق دستور کارها به زمان شات‎داون (Shutdown) و تعمیرات اساسی (Overhaul) و فراخوانی هم‌زمان برنامه‌های تعویق‎شده در زمان شات‎داون و تعمیرات اساسی.

ماژول مدیریت کالیبراسیون (Calibration Management):

ثبت استاندارد کالیبراسیون در شناسنامه‌ی هر تجهیز ابزاردقیق، برنامه‌ریزی و مکانیزه کردن فرایند کالیبراسیون به‌صورت دوره‎ای و موردی، امکان ثبت نتایج قبل و بعد از کالیبراسیون، اخذ خطاهای اندازه‌گیری و مقایسه‌ی آن با مقادیر مرجع، صدور و چاپ گواهینامه و برچسب کالیبراسیون، تعیین و پیشنهاد بازه‎ و سررسید کالیبراسیون بعدی، گزارش نمودار روند انحراف تجهیز ابزاردقیق.

سیستم مدیریت خرابی‎ها (FRACAS)

یک سیستم مدیریت خرابی‎‌های‎ قدرتمند، ستون فقرات تلاش در جهت بهبود عملکرد دارایی‌ها است. FRACAS عناصر کسب‌وکاری لازم را جهت بستن حلقه‎ عملیات تعریف نگهداشت (RCM/RBM)، اجرای نگهداشت (WE)، گزارش خرابی (FR)، آنالیز خرابی (FA)، ریشه‎یابی خرابی (RCA)، ارائه‎ی راهکار (CA)، کنترل خرابی (CFC) و بهبود مستمر (PMO) فعالیت‎‌های نگهداشت را ارائه می‌کند و فعالیت‎های مدیریت خرابی‎‌ها را از یک فرایند خطی و یک‌باره، به یک برنامه‌ی مدیریت‌شده جهت بهبود مستمر عملکرد دارایی‌ها و فرایندها، تبدیل می‌کند.

ماژول ارزیابی خرابی (Failure Analysis) (FA):

ثبت اطلاعات خرابی به‌صورت استاندارد در سه سطح ظاهر خرابی (Failure Mode)، مکانیزم خرابی (Failure Mechanism)، علت خرابی (Failure Cause) و همچنین ثبت قطعه خراب شده (Failed Item)، شدت خرابی (Failure Severity) و پیامد خرابی (Failure Consequence) به‌صورت نامحدود. درج راهکار برای جلوگیری از رویداد مجدد خرابی، صدور دستی و خودکار تحلیل RCA برای ریشه‎یابی خرابی رخ‌داده، گزارش سوابق نرخ و تاریخچه‌ی خرابی‎‌های مشابه و عملیات انجام‌شده بر روی آن‎‌ها.

ماژول تحلیل ریشه‌ای خرابی‌ها و مشکلات (Root Cause Analysis) (RCA):

صدور درخواست اجرای RCA به‌صورت موردی و خودکار توسط نرم ‎افزار، توجیه اجرای تحلیل، تعریف تیم پروژه، ثبت و ضبط شواهد (فیزیکی، انسانی و اسنادی)، ریشه‌یابی خرابی‌ها با استفاده از نمودار گرافیکی، اختصاص راهکار به مشکلات، اعتبارسنجی راهکارها، اجرای اصلاحات و ارزیابی اثربخشی راهکارهای ارائه‌شده و فعالیت‎های اصلاحی انجام‌شده.

ماژول کنترل خرابی‌های تکراری (Common Failure Control) (CFC):

شناسایی الگوهای پرتکرار مدهای خرابی، مکانیزم‎های خرابی و علت‎های خرابی میان دارایی های مشابه، واحدهای بهره‌برداری و سیستم‌ها، نمایش هشدار در مورد خرابی های پرتکرار (مزمن)، صدور خودکار درخواست تحلیل ریشه ای خرابی ها (RCA).

ماژول نگهداشت مبتنی بر قابلیت اطمینان (Reliability Centered Maintenance) (RCM):

انتخاب مناسب‌ترین تاکتیک‌های نگهداشت با کمک پیوستگی میان سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات (CMMS) و نگهداشت مبتنی بر قابلیت اطمینان (RCM) به‌عنوان پیشرفته‌ترین مشی مدیریت خرابی‌ها.

ماژول بهینه‌سازی نگهداشت پیشگیرانه (PM Optimization) (PMO):

صرف کم‌ترین هزینه و بالاترین نرخ بهبود جهت بهینه ‎سازی برنامه‌های نگهداشت پیشگیرانه با استفاده از داده‌های خرابی CMMS و مقایسه با کارت‌های فعالیت و نمایش انحرافات. امکان درخواست تغییر در برنامه PM و ایجاد برنامه PM جدید و گردش آن جهت تأیید و نهایتاً ثبت سابقه تغییرات انجام‌شده.

سیستم مدیریت خدمات فنی و مهندسی (Technical Services Management) (TSMS)

سیستم مدیریت خدمات فنی و مهندسی، سیستمی است که در سرتاسر چرخه‌ی عمر دارایی ها فعالیت دارد. از مطالعات توجیهی جهت ساخت و سرمایه‌گذاری در دارایی‌ها، نظارت بر فرایند کارها و تولید دستورالعمل‌های کار تا مطالعات توجیه جهت بهبود، تغییر، بازسازی، نوسازی و یا جایگزینی دارایی‌ها.

ماژول سرویس‌های فنی (Technical Services) (TSR):

جمع‌آوری سامان مند ایده‌ها، نظرات و درخواست‌های فنی (بهبود، بهینه‎سازی، رفع نقص و…)، توجیه آن‌ها از منظرهای مختلفی چون مالی، فنی، منابع و ایمنی با استفاده از ابزارهای تعبیه‌شده و گردش کار گرافیکی، ابزار سنجش احتمال موفقیت و اولویت انجام هر کار، اعمال مدیریت تغییرات (MOC) در پروژه‌های تغییر و بهبود، اجرا و کنترل در قالب دستورکارها و پروژه‌های TSR، سنجش اثربخشی و تداوم اثربخشی کار انجام‌شده.

ماژول پروژه‌های فنی (Technical Project):

اجرای پروژه‌های بزرگ نظیر اورهال، تعمیرات اساسی، بهینه سازی، بازسازی و… در قالب یک یا چند پروژه به‌صورت سلسله مراتبی، تخصیص چارت مسئولیت ها به هر پروژه، تولید ساختارشکست (WBS) از سطح پروژه و زیرپروژه تا سطح دستور کار و چک‌لیست‌های دستور کار، قابلیت تعریف ریسک‎های پروژه، قابلیت خروجی WBS به فایل Microsoft Project همراه با تاریخ‎های فارسی، منابع اختصاص داده شده، شماره‌های دستور کار و… جهت راحتی کار مدیر پروژه، محاسبه هزینه‌های هر پروژه به‌صورت آنلاین، رصد کردن فعالیت‌های پروژه در تقویم آنلاین پروژه، دریافت گزارش پروژه به‌صورت کامل.

ماژول دستورالعمل‌های فنی، بازرسی و مهندسی (Technical Procedures):

امکان تعریف انواع دستورالعمل های فنی، بازرسی و مهندسی از قبیل جوشکاری، رنگ‌کاری، عایق‌کاری، ساخت مطابق نقشه و… به تعداد نامحدود و پیوست آن به هر دستور کار. امکان پیگیری و تایید کار انجام شده براساس دستورالعمل های صادر شده.

سیستم مدیریت ایمنی کار (Work Safety Management System) (WSMS)

سیستم مدیریت ایمنی کار مجموعه امکاناتی است که ایمنی فعالیت های مختلف مدیریت دارایی ها را با پیوستگی با دستور کارها تضمین کرده و ریسک کمبود اطلاعات در مواجه با فعالیت‌های پرخطر را کاهش می‌دهد.

ماژول اجازه کارها (Permit):

تعریف پرمیت های مختلف ازجمله اجازه کار گرم، اجازه کار سرد، پروانه ورود، پروانه حفاری و… به‌صورت الکترونیک و چاپی بر روی هر دستور کار با قابلیت گردش جهت تأیید و درج امضای الکترونیک.

ماژول ایزولاسیون (Isolation):

تعریف ایزوله‌های الکتریکی و مکانیکی برای اجرای هر دستور کار جهت حفظ ایمنی افراد. قابلیت تعریف نقاط ایزوله‌ی یک دستگاه از پیش در شناسنامه دستگاه و قابلیت تعریف نقاط ایزوله از پیش برای فعالیت‎های دوره ای.

ماژول تحلیل خطر و دستورالعمل‌های ایمنی (Hazard Analysis):

امکان تحلیل خطر برای فعالیت‌های حساس و تغییرات و اجرای کار بر روی دستگاه‌های حساس و در مناطق خطرناک، به‌صورت چک‌لیست‌های از پیش تعریف‌شده، تعریف ملاحظات ایمنی کار با یک دارایی از پیش در شناسنامه آن و کپی آن به هر دستور کار، تعریف موارد ایمنی به ازای هر فعالیت کارت فعالیت و کپی آن به دستور کار.

سیستم مدیریت عملکرد (Performance Management System) (PfMS)

سیستم مدیریت عملکرد چارچوبی است که سازمان را در دست‎یابی به اهداف مدیریت دارایی‎ها یاری می‎کند. با استفاده از این سیستم می‎توان اهداف را تعریف و ما به ازای آن شاخص‎ های کلیدی عملکرد (KPI) تعیین کرد و روند تغییر شاخص ‎ها را در گزارش‎ ها و داشبوردها به نمایش گذارد.

ماژول کارت امتیازی متوازن (Balanced Scorecard) (BSC):

تبدیل استراتژی‌های مدیریت دارایی ها به شاخص‌های کلیدی عملکرد قابل‌اندازه‌گیری جهت پایش وضعیت تمامی فرایندها و وظیفه‌های سازمانی ازجمله مدیریت دارایی‌ها، مدیریت نگهداری و تعمیرات، مدیریت مواد و قطعات یدکی، مهندسی، برنامه ریزی و… در شناخته‎شده‎ترین ابزار مدیریت استراتژیک.

ماژول شاخص‌های کلیدی عملکرد و گزارش‌ها (KPI & Reports):

پشتیبانی از بیش از ۱۵۰ شاخص کلیدی عملکرد، ارائه شاخص‌های کلیدی پیشرفته‌ای چون «شاخص اثربخشی عملکرد تجهیزات» (OEE)، شاخص بهره‎برداری از دارایی ‎ها (AU)، «شاخص اثربخشی نیروی کار (OCE)»، «روند دوباره‌کاری‌ها»، «اثربخشی مدیریت کار»، «شاخص کارهای انباشت» (Backlog)، «شاخص کارایی و اثربخشی نت پیشگیرانه و پیشگویانه»، «وضعیت تدارکات قطعات»، «روند تعمیرات اضطراری»، شاخص‌های عمومی چون قابلیت دسترسی، MTBF، MTTR، شاخص‌های هزینه‌ای و چندین و چند شاخص پیشرفته‌ی دیگر.

ماژول داشبورد اطلاعات (Dashboard):

ایجاد داشبوردهای مدیریتی، برنامه‎ریزی و… مانند داشبوردهای کنترل هزینه، کنترل خرابی‌ها، کنترل وضعیت دارایی‎ها، سررسیدهای فعالیت‌های برنامه‌ریزی‌شده، کنترل موجودی انبار، داشبورد مدیریت آرشیو و … به ازای گروه‎های کاربری و به ازای هر کاربر.

ماژول تحلیل داده‌ها (Data Analytic) (DA):

ایجاد خروجی‌های تحلیلی به‌صورت آنی و تنها با کشیدن و رها کردن (Drag & Drop)، فیلتر اطلاعات، نمایش در انواع نمودارها (۲۰ نمودار) برای گزارش‌هایی چون تحلیل کارکرد نفرات، تحلیل هزینه‌ها، تحلیل زمان‌های فعالیت‌ها، تحلیل عملکرد پیمانکاران و…

سیستم مدیریت هزینه ها (System Cost Management)

در مبحث مدیریت دارایی‎ها وجود سیستمی منسجم جهت جمع‎آوری، تبادل و مقایسه هزینه ها (Benchmarking) امری ضروری به شمار می رود. امکان تعریف انواع کدهای هزینه ‌بر مبنای ساختار شکست (درخت وظیفه، درخت استقرار و درخت سازمانی) (PBS)، فعالیت‎ها (SAB) و منابع (COR) و ارتباط هزینه ها با مراحل چرخه‎ عمر دارایی ها جهت استفاده در آنالیزهای هزینه‎ای مانند هزینه‌یابی چرخه‎ی عمر (LCC) از امکانات منحصربه‌فرد پارسه در این زمینه است. پارسه همچنین هزینه‌های نفر-ساعت، مواد و قطعات، استفاده از ابزارآلات و هزینه توقف تجهیزات و فرایندها را به‌صورت خودکار جمع‌آوری و ثبت و امکان ثبت انواع هزینه های متفرقه را برای کاربر مهیا می‌کند. همچنین پارسه این امکان را به مدیران می‌دهد که هزینه ها را به‎صورت ساختارشکست پروژه ها، واحدهای بهره‌برداری و واحدهای سازمانی و همچنین مراحل چرخه عمر دارایی مشاهده کنند. امکان  ارسال اطلاعات هزینه‌ای به سیستم های حسابداری و مالی از دیگر امکانات پارسه در این زمینه است.

سیستم مدیریت منابع و پشتیبانی فنی (Resource Management System) (RMS)

برای انجام هر کاری نیاز به منابع است و هر منبعی نیاز به مدیریت دارد. امکانات پارسه در این بخش، مدیریت اثربخش منابع (افراد، مواد و قطعات و ابزارآلات) را برای انجام فعالیت‎های مدیریت دارایی ها تسهیل و تضمین می‎کند.

ماژول مدیریت اطلاعات کارکنان (HR Information Management):

تعریف پرونده‎ی کارکنان، تعریف سلسله مراتب سازمانی (دپارتمان‌ها و سمت‌ها)، تعریف و اختصاص مهارت‌ها به کارکنان، تخصیص و مدیریت گواهینامه‌های کارکنان، تعریف نیازمندی آموزشی کارکنان، تعریف شغل‎های سازمانی، تعریف دپارتمان‌ها و سطوح وظیفه‌ای سازمانی به‌صورت نامحدود، قابلیت تعریف بنگاه (هلدینگ) و واحدهای کسب‌وکار برای سازمان‌هایی که در سطح وسیعی فعالیت می‌کنند و کسب‌وکارشان به یک سازمان و یک محدوده‌ی جغرافیایی محدود نمی‌شود.

ماژول مدیریت انبار، مواد و قطعات (MRO Materials Management):

سیستم انبارداری و کنترل موجودی پیشرفته، قابلیت تعریف انواع انبارهای مرکزی، پای کار، اورهال، اقلام اسقاطی، ضایعات و… و طبقه‌بندی‌های داخل انبار به‌صورت سلسله ‌مراتبی، تعریف کاتالوگ کاملی از انواع قطعات، قطعات مشابه، تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان قطعه و دیگر مشخصات قطعات (کاتالوگینگ)، مکانیزه سازی فرایندهای رایج مواد و قطعات مانند درخواست مواد و قطعات (Part Request)، حواله خروج از انبار (MIV)، رسید برگشت به انبار (MRV)، رسید ورود به انبار (Receipt)، انتقال انباربه‌انبار و انبارگردانی. امکان رزرو قطعات. هزینه‌یابی، کنترل عمر، نرخ مصرف، شناسایی پرمصرف‌ترین قطعات، طبقه‌بندی قطعات، درجه‌بندی بحرانی و ABC قطعات، تعریف کمینه و بیشینه‌ی موجودی، تعیین نقطه سفارش (ROP) و مقدار سفارش (EOQ)، مدیریت قطعات سریالی و… .

ماژول مدیریت ابزارآلات (Tools Management):

تعریف کاتالوگ ابزارآلات، اجرای کلیه فعالیت‌های انبارداری از قبیل درخواست ابزار، کنترل ورود و خروج ابزار، کنترل موجودی ابزار، برگشت ابزار و… . تعیین برنامه کاری برای ماشین‌آلات و امکاناتی مانند جرثقیل‌ها، موتور جوش‌ها، کمپرسورها، داربست‎ها جهت تخصیص نسبت به اولویت درخواست‌ها. تعریف و محاسبه‎ی هزینه‎ی استفاده از ابزارآلات.

ماژول مدیریت خرید (Purchase Management) (PO):

سفارش خرید مواد و قطعات (PO) با امکان اولویت‌بندی سفارش‌ها و گردش آن به‌صورت دستی و یا خودکار با توجه به نقطه‌ی سفارش قطعه در انبار، الصاق مدارک لازم جهت خرید کالا به‌صورت نامحدود به سفارش خرید، تعریف خریدهای خارجی و محلی و تفکیک گردش آن‌ها و… .

سیستم مدیریت اسناد الکترونیک (Electronic Document Management System) (EDMS)

سیستم مدیریت اسناد الکترونیک یک بخش اساسی در مبحث مدیریت دانش (Knowledge Management) است و دارای ویژگی‌هایی است که تضمین می‌کند مشخصات اسناد و سوابق حفظ‌شده و باعث پویایی آرشیوها و استفاده مداوم و اثربخش از اسناد و سوابق می‌شوند. نرم‌افزار پارسه یک دستیار قدرتمند را بر اساس استاندارد شورای جهانی آرشیوها (ICA)، جهت مدیریت اسناد و سوابق الکترونیک برای سازمان‌ها فراهم کرده است.

ماژول آرشیو فنی (Technical Archive):

ایجاد نامحدود آرشیو و کتابخانه به‌صورت سلسله‌مراتبی، دریافت، شناسایی، کدگذاری، نمایه‌سازی، انواع طبقه‌بندی‌های موضوعی، فنی، وظیفه‌ای، مکانی، سازمانی و کالایی اسناد، رده‌بندی امنیتی، مدیریت هم‌زمان اسناد فیزیکی و الکترونیکی، امکان ارتباط نسخه ها و فرمت‎های مختلف اسناد، مدیریت ورود و خروج اطلاعات در آرشیو، جستجوی پیشرفته و بازیابی اسناد و سوابق، کنترل دسترسی و امنیت اسناد و… .

ماژول کنترل نسخه‌های اسناد و تعیین تکلیف سوابق (Document Versioning & Record Retention & Disposal ):

امکان ارتباط نسخه‌های مختلف یک سند، ایجاد اطمینان از As Built (مطابق واقعیت) بودن نسخه‌ی مورد استفاده، امکان نمایش تنها آخرین نسخه‌ی معتبر به کاربران عمومی و تعیین زمان بازنگری مجدد و اعلام هشدار به آرشیودار جهت بازنگری در نسخه‌ی موجود. ایجاد برنامه‌های بازبینی و تعیین تکلیف شامل ایجاد نسخه‌ی جدید، تجدید دوره‌ی نگهداری، انتقال سند یا سابقه به آرشیو راکد و نهایتاً امحای اسناد و سوابق و به گردش درآوردن برنامه جهت تایید و اجرای فعالیت بازبینی.

ماژول یکپارچه‌سازی اسناد فنی با دارایی‌ها (Document-Asset Mapping):

ارتباط اسناد با دارایی‌های سازمان به‌صورت تک‌به‌تک و دسته‌ای جهت فراخوانی سریع اطلاعات فنی دارایی‌ها و عدم نیاز به جستجوی اسناد و نمایش آنی اسناد دارایی ها در فرم های مختلف مانند دستور کارها، سرویس‌های فنی و… به‌صورت دائمی و کنترل‌شده با توجه به دسترسی تعریف‌شده برای افراد.

منبع : https://pscmms.com/2022/10/03/parseh-maintenance-and-repair-software/

 
:: بازدید از این مطلب : 4
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : بادبادک
ت : سه شنبه 12 مهر 1401
.
مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه:
نویسندگان
آرشیو مطالب
مطالب تصادفی
مطالب پربازدید
چت باکس
تبادل لینک هوشمند
پشتیبانی