اعتماد به نفس چیست؟ چرا باید اعتماد به نفس داشته باشیم؟
.
اطلاعات کاربری
درباره ما
دوستان
خبرنامه
آخرین مطالب
لینکستان
دیگر موارد
آمار وب سایت

یکی از مهم ترین ویژگی شخصیت انسان اعتماد به نفس انسان است که در تمامی بخش های زندگی انسان تاثیر دارد و داشتن آن یه ضرورت حیاتی انسان است.

 

تعریف اعتماد به نفس همان باور و اعتقاد بدون قید و شرط نسبت به خود و توانایی های خود و پذیرش نقاط ضعف و قوت خود برای مواجه با مشکلات زندگی است.

 

اعتماد به نفس سه حالت دارد:

 

منطبق به توانایی ها

کمتر از توانایی ها

بیشتر از توانایی ها

 

از ویژگی های افراد با اعتماد به نفس بالا می توان به موفق دانستن خود در هر لحظه و اندیشیدن به رشد و پیشرفت خود ، کسب تجربه از گذشته و برنامه ریزی و نگریستن به آینده اشاره کرد.

از ویژگی های با اعتماد به نفس پایین می توان به ناتوانی در درک و بیان خواسته ها و نیاز های خود، ناتوانی در برقرار کردن ارتباط های بین فردی و اجتماعی، تلقی توانایی های خود را پایین تر از میزان واقعی، خجالتی بودن و احساس شرم داشتن اشاره کرد.

 

اعتماد به نفس چیست

گاهی مردم معنی اعتماد به نفس را درک نمی کنند و چون فکر میکنن اعتماد به نفس یعنی ایمان و اعتماد به موفقیت هایی که در کارها به دست می آورند در صورتی که به این معنی است که قبل از موفقیت به توانایی های خود اعتماد داشته باشیم.

 

اعتماد به نفس یعنی آن احساس و شناختی که از توانایی ها و محدودیت های بیرونی و درونی خود دارید. بنابراین وقتی که اعتماد به نفس و خودباوری را براساس آنکه و آنچه به راستی هستید و نه براساس موفقیت ها و دستیابی ها یا شکست ها و ناکامی های خود بنا می کنید، چیزی را در خود خلق می نمایید که هیچ کس و هیچ چیز یارای گرفتنش را از شما نخواهد داشت.

 

همیشه از درون اعتماد به نفس تولید می شود اعتماد به نفس حقیقی، این نیست که نترسید. بلکه آن است که بدانید و مطمئن باشید با اینکه می ترسید، اما بی گمان دست به عمل خواهید زد.

 

اعتماد به نفس-تصمیم درست تصویر مهدی آنت

 

 

 

 

 

چرا اعتماد به نفس مهم است؟

کمبود اعتماد به نفس مانع پیشرفت شما می شود و دائما باعث عقب ماندن شما می شود افرادی که اعتماد به نفس ندارند احساس پوچی میکنند و به کارهایی که انجام می دهند باور ندارند به همین دلیل تمام کارهایشان با شکست مواجه می شوند.

 

به دلیل نا امیدی شدیدی که بر روح و افکار آن ها حکم فرماست، موقعیت های خوب زندگی را به سادگی از دست می دهند.

حس اعتماد به نفس باعث انتخاب و روابط بهتری در زندگی شخصی و اجتماعی می شود و به شما امکان می دهد ازاد و مقتدرانه تصمنیم بگیرید.

 

 

انواع اعتماد به نفس

 

اعتماد به نفس رفتاری:

ه معنای قابلیت و توانایی در عمل کردن و انجام دادن کارهاست از کار های کوچیک تا بزرگ مثل رویاها و ارزوهای خود

 اعتماد به نفس احساسی و عاطفی:

اعتماد به نفس احساسی و عاطفی به معنای توانایی در تسلط و به کنترل درآوردن دنیای احساس و عواطف است. اینکه بدانید چه احساساتی دارید، معنای آنها را بفهمید و بتوانید انتخاب های احساسی درست بکنید و از خود در مقابل درد و رنج روحی و لطمه ها و صدمه های عاطفی محافظت کنید و بدانید چگونه روابطی صمیمی و سالم خلق نمایید.

اعتماد به نفس روحی و معنوی:

به معنای اعتماد و ایمان شما به جهان هستی و کل آفرینش و موجودات است. این ایمان روحی که زندگی، هدف و نهایتی مثبت را در پی خواهد داشت و شما به خاطر هدفی اینجا هستید و زندگی چندین ساله تان بر روی این کره خاکی هدف و مقصودی را دنبال می کند

 

اعتماد به نفس-ساحل امن تصویر مهدی آنت

 

چگونه اعتماد به نفس را در خود تقویت کنیم؟

  • شناسایی عوامل کم کننده اعتماد به ‌نفستان

شما باید ابتدا آنچه که جلوی اعتماد شما به خودتان می‌گیرد را شناسایی کرده و سپس به سراغ بهبود و افزایش آن بروید.

  • برای شناخت خود تلاش کنید

ابتدا شناخت خوبی از ویژ‌گی ‌های شخصیتی خود داشته باشید سپس ضروری است که نقاط قوت و نقاط ضعف خود را بشناسیم و بر روی نقاط قوت خود تکیه کرده و تا جای ممکن نقاط ضعف خود را بهبود ببخشیم.

  • یادگیری‌ مهارت‌ های کاربردی

 

ضروری است که مهارت ‌های مختلف و متناسب با ارزش‌ هایمان را بیاموزیم.

  • روبه رو شدن با ترس‌ هایتان

گذر از ترس‌ ها می ‌تواند به ما اعتماد به نفس دهد، چرا که به ما یادآوری می ‌کند که کنترل زندگی مان را در دست داریم و توانایی لازم برای ایجاد تغییر را داریم.

 

  • از روانشناس و مشاور کمک بگیرید

·         روانشناس‌ ها و مشاوران به عنوان افرادی که با کارکرد ذهن و روان انسان‌ ها آشنا هستند، می ‌توانند با تحلیل و بررسی زندگی شما، ریشه‌ های اعتماد به نفستان را پیدا کرده و با تکرار و تمرین به شما کمک کنند که اعتماد به ‌نفستان را تقویت کنید.

 

اعتماد به نفس-شهامت تصویر مهدی آنت

 

 

رسیدن به موفقیت داشتن اعتماد به نفس بالاست. پس باید ما راهی پیدا کنیم که اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم فردی که بیشترین تاثیر را روی ما دارد، خود ما هست، پس نباید انگیزه‌ هایی که خودمان می‌توانیم ایجاد کنیم را دست کم بگیریم.

 

 

:: برچسب‌ها: وست ویژن , دکتر مهدی آنت , هلدینگ تجارت قرن بیست و یکم ,
:: بازدید از این مطلب : 6
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : بادبادک
ت : سه شنبه 24 آبان 1401
.
مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه:
نویسندگان
آرشیو مطالب
مطالب تصادفی
مطالب پربازدید
چت باکس
تبادل لینک هوشمند
پشتیبانی