استرس و اضطراب! چگونه از اثرات مخرب استرس و اضطراب رها شویم؟
.
اطلاعات کاربری
درباره ما
دوستان
خبرنامه
آخرین مطالب
لینکستان
دیگر موارد
آمار وب سایت

تفاوت استرس و اضطراب در چیست؟

 

دلیل اینکه اکثریت افراد نمی‌توانند استرس و اضطراب را از یکدیگر تشخیص دهند این است که مرز بسیار باریکی برای این دو واکنش احساسی تعریف شده است. به علت شباهت ‌های زیادی که دارند شاید اگر حالا دچار استرس شوید تصور کنید اضطراب دارید و یا برعکس، بنابراین می‌توان دریافت که چه مرز باریکی بین استرس و اضطراب وجود دارد.

استرس و اضطراب، هر دو واکنش‌ های احساسی هستند، اما استرس معمولا وابسته به یک محرک خارجی است. محرک‌ های استرس می‌توانند کوتاه ‌مدت باشند، مانند شروع یک کار فوری یا بحث‌ و جدل با یکی از آشنایان.

محرک استرس گاهی طولانی ‌مدت است، مانند ناتوانی در انجام کار، تبعیض یا ابتلا به بیماری مزمن. افرادی که درگیر استرس می‌شوند علائم و نشانه ‌های جسمی و روحی به ‌خصوصی دارند. خستگی، مشکلات گوارشی، اختلال در خواب و تحریک‌ پذیری از نشانه‎‌های استرس است.

از طرف دیگر، اضطراب با نگرانی ‌های مداوم و بیش ‌از حد تعریف می‌شود. نکته قابل ‌توجه در مورد اضطراب در قیاس با استرس این است، که حتی اگر عامل استرس ‌زا وجود نداشته باشد هم فرد احساس ناخوشایندی دارد و علائم اضطراب را تجربه می‌کند. مبتلایان به اضطراب معمولا علائمی مانند خستگی، عدم تمرکز و تحریک‌ پذیری را تجربه می‌کنند.

 

استرس چیست؟

 

استرس یک نوع واکنش کاملا طبیعی و پذیرفتنی فیزیکی نسبت به‌ نوعی خاص از تغییر، تقاضا یا موقعیت تهدیدآمیز است. پاسخ بدن به محرک استرس ‌زا می‌تواند یک جزء فیزیکی، ذهنی و عاطفی فرد را درگیر کند. هر فردی درجاتی از استرس را در زندگی خود تجربه می‌کند و استرس مختص به گروه سنی خاصی نیست، حتی کودکان نیز بارها دچار این حالت روحی می‌شوند.

افراد در مواجهه با عوامل استرس‌ زا واکنش ‌های متفاوتی نشان می‌دهند، برخی از آن‌ ها بیشتر و شدیدتر از سایرین از خود واکنش نشان می‌دهند. عوامل استرس‌ زای بالقوه، که می ‌توانند یک ‌بار یا مداوم باشند عبارت ‌اند از:

*تجربه یک موقعیت آسیب‌ زا، مانند سو استفاده جنسی یا تصادف رانندگی

*بروز یک تغییر بزرگ یا ناگهانی، مانند طلاق، مرگ یا از دست دادن موقعیت شغلی

*مشغله فکری زیاد

*بروز مشکلات مالی

*فشارهای روانی ناشی از مسئولیت‌ ها در منزل، مدرسه و محل کار

نکته ‌ای که باید در ارتباط با استرس بدانید این است که استرس هم خوب است و هم بد. استرس خوب سبب افزایش انگیزه شما می‌شود و درنهایت به ارتقا عملکرد شما در انجام وظایف ختم می‌شود. این نوع استرس تمرکزتان بر فعالیت ‌ها را افزایش می‌دهد و سبب افزایش کیفیت کارتان می‌شود.

اگر استرس مزمن و طاقت فرسا باشد برای سلامت روحی و جسمی شما مضر خواهد بود. زمانی که استرس ادامه پیدا می‌ کند، می‌ تواند سبب بروز افسردگی، درد فیزیکی، اختلال در خواب، مشکلات گوارشی، انزوا، تغییر رژیم غذایی، بیماری قلبی و تغییر وزن شود.

 

 

استرس و اضطراب-مهدی آنت

 

 

اضطراب چیست؟

 

اضطراب هم مانند استرس یک حس طبیعی است و افراد در بخشی از زندگی خود آن را تجربه می ‌کنند. این احساس روحی ترس، نگرانی و عصبی شدن را به همراه دارد.

ممکن است اضطراب شما پیش از یک امتحان به وجود بیاید و گاهی نیز ممکن است پس از وقوع رویداد خود را نشان دهد. این حالت تا حدودی طبیعی است اما اگر از کنترل خارج شود، تاثیرات منفی بر زندگی شما بر جای می‌گذارد.

اضطراب شدید مشکلاتی مشابه استرس مزمن مانند ناراحتی عاطفی، علائم فیزیکی مانند خستگی، درد و تحریک‌پذیری و … را به همراه دارد.

گاهی فرد مبتلا به اضطراب در شرایط حاد از حضور در جمع دوستان، رفتن به یک مکان شغلی یا درسی که سابقا مطلوب بود نیز خودداری می‌کند.

 

چرا دانستن علائم اضطراب و استرس مهم است؟

 

استرس و اضطراب به تنهایی یک بیماری نیست، اما اگر به آن توجه نشود، می‌ تواند باعث بیماری شود. برای مقابله با شرایط نامناسب، اولین قدم شناخت و اشراف به آن است. این شناخت کمک می‌ کند تا شرایط را مدیریت کنیم و راهبرد های مقابله با آن را انجام دهیم.

گاهی اوقات استرس و اضطراب ابزار مفیدی است که می‌تواند انرژی و توجه را افزایش دهد. با این حال، اغلب اوقات، استرس نیرویی منفی در زندگی فرد است که باعث ایجاد مجموعه ‌ای از اثرات ناخواسته می‌ شود.

مردم فکر می‌ کنند که درباره استرس و اضطراب و خطرات آن می‌ دانند، اما بدون درک واقعیت ‌ها و آمار مربوط به استرس، فرد نمی‌تواند به طور کامل اثرات آن را درک کند. بهتر است که با درکی درست از این قضیه، استرس را مدیریت و تعدیل کنیم یا در صورت بروز اضطراب به درمان آن بپردازیم.

شناخت علائم استرس و اضطراب به ما کمک می‌کند راه‌ های مقابله سالم را بیابیم و بدانیم روش ‌های مقابله ناسالم مانند نوشیدن الکل یا کشیدن سیگار جوابگو نیستند. به ‌علاوه شناخت علائم و انجام عکس‌ العمل صحیح از عوارض غیر ارادی استرس مانند بیماری ‌های جسمی ‌جلوگیری می‌کند.

 

 

 

استرس و اضطراب-مهدی آنت

 

 

چگونه استرس و اضطراب را مدیریت کنیم؟

 

استرس و اضطراب یک مسئله شایع و متاسفانه فراگیر است و اکثرا اتفاق می افتد، پس باید راهکارهایی را برای از بین بردن این حالت های روحی پیدا کنیم. مخصوصا در شرایطی که شدید هستند و به همین علت تصمیم گیری ها و رفتار درست برایمان سخت می شود. با کمک این روش ها استرستان را مدیریت و کنترل کنید.

 

1. روش های جلوگیری ازاسترس و اضطراب:

 • اولویت بندی در کارها
 • توانایی نه گفتن به مسئولیت های اضافه و غیر ضروری دیگران
 • سعی در قرار نگرفتن در موقعیت های استرس زا

 

2. متد های حمایتی :

 • ریلکسیشن
 • از ماساژ درمانی اصولی با استفاده از عصاره ی روغن های ضروری مثل روغن اسطوخودوس استفاده کنید.
 • توانایی های خود را درک کنید و عامل ترس را به خوبی بشناسید.
 • رژیم مناسب انتخاب کنید.
 • ورزش و فعالیت های فیزیکی مناسب و منظم داشته باشید.
 • مصرف کمتر مواد غذایی پر کافئین از جمله قهوه و نوشابه
 • مصرف بادرنجبویه ، سنبل الطیب و چای سبز
 • استراحت درست داشته باشید و میزان خوابتان را تنظیم کنید.
 • آروماتراپی (در این روش از عطر برخی گیاهان برای آرامش استفاده می کنند.)
 • یاد آوری نعمت هایی که دارید.
 • با کسانی که حس خوبی به شما می دهند وقت بگذرانید.
 • بیشتر به زمان حال توجه کنید.
 • نفس های عمیق بکشید و به موزیک آرام بخش گوش کنید.

 

3. درمان های دارویی:

 

اقدامات فوق بیشتر برای کاهش و بهبود اضطراب و استرس های گذرا به کار برده می شود اما، کسانی هستند که مبتلا به اختلالات اضطرابی می باشند.

عمده ترین اختلالات اضطرابی عبارت‌ اند از اختلال پانیک (به تنهایی یا توام با آگورافوبیا)، فوبیای اختصاصی و فوبیای اجتماعی، اختلال وسواسی- اجباری OCD، اختلال استرس پس از سانحه PTSD، اختلال اضطرابی GAD، اختلال فشار روانی حاد.

این افراد باید تحت کنترل پزشک یا روانپزشک قرار گرفته و طبق دستور پزشک معالج از دارو درمانی هم استفاده کنند.

 

چگونه در شرایط اورژانسی استرس و اضطراب را کنترل کنیم؟

 

وقتی در شرایط اورژانسی قرار می گیریم ممکن است رفتاری داشته باشیم که شرایط را کاملا به ضرر ما تمام کند. اگر قبل از اینکه ری اکشن و عکس العملی در برابر موقعیت های خاص نشان بدهیم، یک سری کنترل ها را برای خودمان داشته باشیم، بعدا اتفاق ناگواری برایمان رخ نمی دهد.

-این 10 مرحله یا ترکیبی از آنها در این شرایط کمکتان می کند:

-تا عدد ده بشمارید و هیچ عکس العملی قبل از آن انجام ندهید.

-چند نفس عمیق بکشید تا وقتی که ماهیچه های بدنتان منقبض شود.

-راه بروید (حتی برای چند قدم)، حتی اگر تا دستشویی بروید و برگردید فرصت پیدا می کنید که کمی فکر کنید.

-در چند لحظه مدیتیشن کنید یا دعا کنید.

-اگر موردی که اتفاق افتاده است، اورژانسی نیست، بهتر است جواب دادن را به فردا موکول کنید.

-کمی از موقعیتی که قرار گرفته اید فاصله بگیرید.

-مشکلات بزرگ را قدم به قدم حل کنید، صورت مسئله را کوچک کنید و بعد از بخش بندی سعی کنید هر قسمت آن را حل کنید.

-یکی از اعضای خانواده را در آغوش بگیرید. یا اگر در خانه تان سگ دارید، او را بغل کنید.

-می توانید یک موسیقی آرام و یا پادکست الهام بخش گوش کنید.

-در نهایت ورزش کنید. ورزش یک عامل اصلی برای کنترل شرایط است.

 

 

استرس و اضطراب-مهدی آنت

 

 

کارهای کمی برای جلوگیری از استرس می‌توانیم انجام دهیم، اما کارهای فراوانی وجود دارد که می‌توانیم برای مدیریت موثر استرس انجام دهیم. یادگیری نحوه استراحت، انجام ورزش منظم و به‌کارگیری تکنیک‌های خوب مدیریت زمان از آن موارد هستند.

اکثر مردم در طول زندگی خود مجبور به درک علائم استرس و اضطراب هستند.

علائم استرس و اضطراب به ‌اندازه‌ ای همه‌ گیر شده‌ اند که گاهی ‌آن ‌ها را از مسائل عادی و روزمره زندگی می‌ دانیم، در صورتی که اختلالات اضطرابی درمان‌ شدنی هستند، فقط 36.9 درصد از مبتلایان تحت درمان قرار می‌گیرند.

 
:: برچسب‌ها: وست ویژن , دکتر مهدی آنت , هلدینگ تجارت قرن بیست و یکم ,
:: بازدید از این مطلب : 6
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : بادبادک
ت : سه شنبه 1 آذر 1401
.
مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه:
نویسندگان
آرشیو مطالب
مطالب تصادفی
مطالب پربازدید
چت باکس
تبادل لینک هوشمند
پشتیبانی