.
اطلاعات کاربری
درباره ما
دوستان
خبرنامه
آخرین مطالب
لینکستان
دیگر موارد
آمار وب سایت

مانیتور آتش نشانی
در هنگام انجام عملیات اطفاء حریق حفظ فاصله‌ی مناسب و ایمن از آتش ضروری است. به همین دلیل در آتش سوزی های‌عظیم و پرخطر به تجهیزاتی نیاز داریم که دارای قدرت پرتاب زیادی بوده و قادر به پاشیدن مواد خاموش کننده بر روی آتش از فاصله‌ی زیاد باشند. یکی از این تجهیزات مانیتور آتش نشانی است که قادر به پاشیدن آب یا فوم آتش نشانی با حفظ فاصله‌ی ایمن می‌باشد.

مانیتور آتش نشانی یک جت آبی است که ظرفیت بالایی دارد و قابل کنترل می‌باشد و برای مقابله با آتش سوزی به صورت دستی و یا سیستم‌های مهار آتش اتوماتیک استفاده می‌شود. آتش نشانان می‌توانند برای پاشیدن آب یا کف آتش نشانی به سوی آتش از فاصله‌ی دور، از مانیتورهای آتش نشانی که در قایق‌های آتش نشانی، یدک کش‌ها و بالای کامیون‌های آتش نشانی قرار دارند استفاده کنند. مانیتور آتش نشانی در مکان‌هایی مانند آشیانه‌ی هواپیما، سکوی فرود هلیکوپتر و تاسیساتی با مواد اشتعال‌زا مانند پالایشگاه‌های نفت به عنوان سیستم اطفاء حریق ثابت نصب می‌شوند تا در صورت بروز خطر مورد استفاده قرار گیرند.

مزایای مانیتور آتش نشانی نسبت به شیلنگ آتش نشانی
مانیتور آتش نشانی به دلیل هدایت پذیری توسط یک اپراتور یا آتش نشان بسیار کارآمد می‌باشد، در حالی که برای استفاده از شیلنگ‌های آتش نشانی برای مهار آتش حضور چند اپراتور الزامی است. این مانیتورها ممکن است قابل حمل باشند که این نمونه به آتش نشان این امکان را می‌دهد که جهت آن را به سمت محل آتش سوزی تنظیم کند و سپس برای انجام کارهای دیگر در عملیات اطفاء حریق آن را ترک کند. در شیلنگ‌های دستی و نازل‌های آتش نشانی آتش نشانان برای میزان خروج آب با محدودیت‌هایی رو به رو هستند. میزان آب خارج شده از این شیلنگ‌ها معمولا 1000 لیتر در دقیقه است در نتیجه این نازل‌های دستی برد کوتاهی دارند و این باعث کاهش کارآیی آن‌ها می‌شود. جریان‌های بالاتر ممکن است برای آتش نشانان خطرناک باشد چراکه باعث رانش به سمت عقب می‌شود. بنابراین نازل‌های دستی در آتش سوزی‌های بزرگ که تشعشعات و حرارت زیادی از خود ساطع می‎کنند کاربرد ندارند. اما مانیتور آتش نشانی ثابت یا زمینی با داشتن شرایط ایمن می‌تواند مواد خاموش کننده را از فاصله‌ی زیاد به سمت آتش پرتاب کند به طوری که قدرت تخلیه در آن بیش از 7600 لیتر در دقیقه است. در نتیجه مانیتور آتش نشانی از شیلنگ آتش نشانی ایمن تر و پرکاربرد تر است.

محل نصب مانیتور آتش نشانی
مانیتور آتش نشانی باید از فاصله‌ی مناسبی نسبت به محل احتمالی وقوع آتش سوزی نصب شود و در هنگام نصب باید عواملی مانند برد یا قدرت پرتاب مانیتور، جهت و سرعت وزش باد در منطقه و شرایط منطقه در نظر گرفته شود. گاهی ممکن است برای پوشش بهتر یک منطقه چند مانیتور در مکان‌های مختلف اطراف آن منطقه نصب شود. برای مناطقی که در ارتفاع قرار دارند جهت پوشش دهی مناسب تر مانیتور هم باید در همان ارتفاع نصب شود. 

انواع مانیتور آتش نشانی
مانیتورهای آتش نشانی انواع مختلفی با کاربردهای خاص خود دارند که در اینجا به 3 مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

مانیتور آتش نشانی ثابت
همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره شد این مانیتورها برای مقابله با آتش سوزی در مناطق پرخطر مانند آشیانه‌‌ی هواپیما، سکوی فرود هلیکوپتر و پالایشگاه‌های نفت به طور دائمی نصب می‌شوند. این مانیتور‌ها با استفاده از جریان مقادیر زیادی از کف آتش نشانی و آب با گسترش آتش مقابله و آن را مهار می‌کنند.

مانیتور آتش نشانی  پرتابل
این نوع مانیتور قابل حمل بوده و معمولا بر روی کامیون‌های آتش نشانی حمل می‌شود. مانیتور قابل حمل برای استفاده در موقعیت‌های مستلزم جریان آب و فوم به فاصله‌ی دور در زمانی که مانیتور ثابتی در محل آتش سوزی نصب نشده است مناسب می‌باشد. شیلنگ‌های آتش نشانی قابلیت اتصال به این گونه از مانیتورها را دارا می‌باشند و مانیتور جریان موثر برای مقابله با آتش را فراهم می‌کند.   

تریلر مانیتور آتش نشانی
این مانیتور بر روی تریلری نصب می‌شود که به کامیون متصل شده و قابلیت حمل به مکان وقوع آتش سوزی را دارد. برای خاموش کردن آتش با استفاده از این نوع مانیتور می‌توان آن را به مخازن فوم که روی تریلر نصب می‌شوند و یا به هیدرانت آتش نشانی متصل کرد.:: برچسب‌ها: فوم آتش نشانی , تجهیزات ثابت آتش نشانی , مشخصات فنی مانیتور آتش نشانی , مانیتور آتش نشانی چیست , مانیتور ثابت آتش نشانی ,
:: بازدید از این مطلب : 27
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : بادبادک
ت : سه شنبه 2 اسفند 1401
.

گیاه آلوئه ورا گیاهی چند ساله با ریشه‌های منشعب و برگ‌های گوشتی و آب دار بوده که در مناطق نیمه خشک رشد می‌کند. این گیاه کاربردهای فراوانی در داروسازی و تولید محصولات آرایشی بهداشتی مانند کرم و شامپو دارد. عصاره‌ی این گیاه که شفاف و چسبنده است دارای خواص متعددی از جمله خاصیت ضد میکروبی و ترمیم کنندگی زخم و سوختگی می‌باشد. آلوئه ورا گیاهی پرطاقت محسوب می‌شود که می‌تواند با مقدار کمی از مواد مغذی زنده بماند، اما وجود عناصری مانند نیتروژن، پتاسیم و فسفر برای حفظ سلامت گیاه آلوئه ورا ضروری می‌باشد؛ بنابراین این گیاه نیز به کود دهی به مقدار مناسب و در زمان مناسب نیاز دارد تا رشد بهتری داشته باشد. یکی از کودهایی که تاثیرات بسیار مثبتی بر گیاه آلوئه ورا می‌گذارد هیومیک اسید است. در این مقاله اثر هیومیک اسید بر گیاه آلوئه ورا بررسی می‌کنیم.

هیومیک اسید چیست؟

هیومیک اسید نوعی محرک زیستی و از مواد آلی می‌باشد که از تجزیه‌ی پسماندهای کشاورزی مانند شاخه و برگ در اثر فعالیت میکروارگانیسم‌های مفید در زیر خاک تولید می‌شود. کود هیومیک اسید رنگی تیره داشته و حاوی عناصر مغذی مورد نیاز گیاهان مانند فسفر، کلسیم، پتاسیم، نیتروژن و گوگرد می‌باشد.

اثر هیومیک اسید بر گیاه آلوئه ورا

از مهم ترین تاثیرات هیومیک اسید بر گیاه آلوئه ورا می‌توان به افزایش ریشه زایی و رشد ریشه در آن اشاره کرد. گسترش ریشه‌های گیاه منجر به افزایش میزان جذب عناصر مغذی از خاک می‌شود. هیومیک اسید همچنین با کلاته کردن عناصر فلزی در اطراف ریشه باعث بهبود جذب آن‌ها توسط ریشه می‌شود. بنابراین با اضافه کردن هیومیک اسید به خاک، گیاه بهتر رشد می‌کند و طول برگ‌های آن افزایش می‌یابد. در نتیجه میزان کلروفیل نیز در گیاه افزایش یافته و فتوسنتز در آن بیشتر می‌شود. گسترش ریشه‌ می‌تواند به پایداری گیاه در خاک نیز کمک کند. این ماده همچنین می‌تواند موجب افزایش تولید کربوهیدرات در گیاه شود و حتی تاثیری مانند تاثیر هورمون‌های گیاهی بر آن داشته باشد. وجود غلظت مناسبی از هیومیک اسید در اطراف ریشه‌ی آلوئه ورا می‌تواند نیاز ریشه به آب را افزایش دهد که این امر موجب حفظ رطوبت گیاه می‌شود.

این ماده موجب افزایش حاصل خیزی خاک گیاه شده و بستر مناسبی برای رشد گیاه فراهم می‌کند. وجود عناصر سنگین در خاک مانند کادمیوم که مولکول‌های درشتی دارند، موجب اختلال در متابولیسم گیاه آلوئه ورا و آسیب دیدن آن می‌شود. هیومیک اسید می‌تواند ریشه‌ی گیاه را نسبت به این عناصر نفوذ ناپذیر کرده و تنها به عناصر مغذی و آب اجازه‌ی ورود به ریشه دهد. وجود اسید هیومیک در خاک گیاه آلوئه ورا می‌تواند شوری خاک را نیز کاهش دهد که این امر منجر به افزایش کیفیت برگ‌ها و اندام‌های دیگر گیاه می‌شود. این ماده نه تنها میزان تکثیر و فعالیت میکروارگانیسم‌های مفید در خاک را افزایش می‌دهد، بلکه به دلیل تشکیل در اثر فعالیت این میکروارگانیسم‌های مفید، مانع از تکثیر و فعالیت میکروارگانیسم‌های مضر می‌شود.

سخن آخر

در این مقاله به اثر هیومیک اسید بر گیاه آلوئه ورا اشاره کردیم. از مزایای استفاده از کود هیومیک اسید سازگاری آن با محیط زیست و همچنین پایداری شیمیایی آن می‌باشد؛ به همین دلیل گزینه‌ی مناسبی برای کود دهی گیاه به شمار می‌شود. لازم به ذکر است که بهترین زمان برای کود دهی گیاه آلوئه ورا فصل بهار است، چرا که به فصل رشد آن و اوج تابش خورشید منتهی می‌شود.

منبع : https://kimiazarin.com/humic-acid-effect-on-aloe-vera/:: بازدید از این مطلب : 26
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : بادبادک
ت : دو شنبه 1 اسفند 1401
.

نویسندگان
آرشیو مطالب
مطالب تصادفی
مطالب پربازدید
چت باکس
تبادل لینک هوشمند
پشتیبانی